Ofsettrükk
Ofsettrükk on traditsiooniline trükitehnika, mille tulemuseks on kvaliteetsed suuretiraažilised trükised.
Kuna see trükitehnika nõuab mahukamat trükiettevalmistust, masinate häälestamist ja värvide lõplikku kuivamist, on ofsettrüki protsess digitrükist pikem. Tänu suurte koguste trükile on ühe eksemplari hind madalam.
Digitrükk
Digitrükk on nüüdisaegne väga kvaliteetne trükitehnika. Erinevalt ofsettrükist võimaldab digitrükk valmistada trükise isegi ühes eksemplaris mõistliku hinnaga.
Kvaliteetse trükise saamiseks on aga siingi vajalik professionaalne trükiettevalmistus, trükimasinate häälestus ja järeltöötlus. Digitrükk on sobilik väikeste ja keskmiste trükistekoguste kiireks ja kvaliteetseks valmistamiseks.
Järeltöötlus
Järeltöötlus tehakse pärast trükki ning see on protsess, mille järel saab lugeda trükise valminuks. Alljärgnevalt levinumate järeltöötluste kirjeldused.
- Trükise puhtasse mõõtu lõikamine — kasutatakse reeglina kõikide trükiste puhul.
- Voltimine — kasutatakse normaalpaksusega paberi erinevaks kokkumurdmiseks (nt voldik).
- Soonimine — kasutatakse paksema paberi puhul, kus kokkumurdmiskohale surutakse soon trükise voltimiseks (nt kutse, kaart).
- Lamineerimine — trükis kaetakse kilega, mis muudab trükise veekindlaks (nt kaelakaardid, pikaajaliselt õues olevad teated ja plakatid).
- Lakkimine — ofsettrükis trükitud pinna katmine läikiva või mati kaitselakiga; annab soodsa hinnaga trükisele läikiva või siidise mattpinna; vajalik täistrükipindade puhul, et trükise kasutamisel hiljem värv ei määriks.
- Puurimine — aukude tegemine (nt etikettide riputamiseks).
- Stantsimine — erikujuliste trükiste valmistamiseks, stants tellitakse vastavalt kujundusele ning nõuab eraldi ettevalmistust; võimalik on kasutada olemasolevaid stantse (nt erineva läbimõõduga ringid, ümarnurkse visiitkaardi jm stantse).
- Köitmine — klamberköide, liimköide, plast- või metallspiraalköide
- Numereerimine — iga eksemplar saab eristava numbri (nt piletid, blanketid).
- Liimimine — võimaldab panna trükise plokkidesse (nt piletid, märkmepaberid, kviitungid).
Paberi paksus
Trükisele saab valida erineva kaalu (paksuse), värvi ja struktuuriga paberi.
Paberivalikus on olemas soodsamad ja kallimad kvaliteet – ning disainpaberid. Kui te ei tea, millist paberit trükisele kasutada, siis me soovitame seda väljakujunenud praktikale. Selleks peaksite teadma trükise kasutust ja kestvust.
Valiku lihtsustamiseks jagasime paberi 4 rühma, vastavalt trükise kasutamisele:
- koopiapaber (tavaline kontoripaber, 80 g/m2) — blankett, pilet, kasutusjuhend; kahe- või ühepoolne mustvalge trükk või ühepoolne värvitrükk
- normaalpaksusega paber (90-120 g/m2) — flaier, voldik, reklaamleht, väikseformaadiline plakat (A4) jm; kahe- või ühepoolne mustvalge ja/või värvitrükk
- keskmise paksusega paber (130-200 g/m2) — voldik, plakat, kutse, etikett; kahe- või ühepoolne mustvalge ja/või värvitrükk
- paks paber (200-300 g/m2) — diplom, tänukiri, visiitkaart, postkaart, kutse, etikett; kahe- või ühepoolne mustvalge ja/või värvitrükk
Lisaks paberile on võimalik trükkida eripaberitele: kleebis (paber- ja PVC-kleebis), isekopeeruv, sünteetiline paber
Paberite näidistega on võimalik tutvuda trükikojas.
Paberi formaat
Juba trükise kujundamisel on oluline määrata õige paberi suurus. Trükise puhasformaadi valikul saab arvestada näiteks enamlevinud paberi A-standartmõõdus.
A6 (105×148 mm) — A4 peale mahub 4 suurust
A65 (99×210 mm) — A4 peale mahub 3 suurust
A5 (148×210 mm) — A4 peale mahub 2 suurust
A4 (210×297 mm) — tavapärane kontoripaber
A3 (297×420 mm) — kaks A4 suurust
A2 (420×594 mm) — neli A4 suurust
A1 (594×841 mm) — kaheksa A4 suurust
A0 (841×1189 mm) — kuusteist A4 suurust
Trükkimiseks kasutatav paber võib olla valmistrükisest suurema formaadiga. Nii on võimalik valmistada servast serva kujundusega (ülekatte ehk bleediga) trükiseid. Sellised trükised nõuavad järeltöötluses puhtaks lõikamist (servad lõigatakse ära).
Ofsettrükis on võimalik valmistada töid puhasmõõduga kuni A1.
Digitrüki puhul on erineva tehnoloogia puhul erinevad piirid: lasertrüki korral on maksimaalne trükise puhasmõõt A3, sellest suurema formaadi puhul kasutatakse tinditrükki (nt plakat).
Kujundamine
Trükise kujunduse puudumisel on võimalus see meilt tellida. Selleks peate kirjeldama enda soovi ning saatma/tooma vajalikud materjalid — tekstid, fotod, logo jm.